על אמונות ותת מודע

בתת המודע שוכנות כל האמונות שלנו, ביניהן מה שנקרא אמונות מגבילות. אמונות אלו עוצרות אותנו מלהגיע למקומות אליהם אנחנו שואפים, יוצרות פחד או תחושה של תקיעות. תפקידו של התת מודע הוא להגן עלינו, אלא שהאופן בו הוא מגן עלינו הוא – במילים עדינות – לא מתוחכם במיוחד. התת מודע בוחר באופציה ה"קלה" ביותר שלרוב מגיעה בצורת הימנעות מדברים שאינם נעימים לנו, כשלפעמים דווקא התמודדות תעניק לנו תמורה רבה יותר.

לאחרונה שמתי לב לשימוש הגובר במושג אמונות מגבילות, אנשים מדברים על עצמם ומודעים לאמונות שמגבילות אותם. זה סוג אחד של אמונות, בהן אנחנו מכירים ואיתן אנחנו בוחרים, במודע, האם להתמודד או לא. יחד עם זאת, רוב האנשים אינם מודעים לכך שיש בתוכנו לא מעט אמונות מגבילות נסתרות. אלו האמונות ה"כבדות" יותר, שבדרך כלל מניעות ומנהלות את חיינו. דוגמא אחת לאמונה שאדם לא ינחש שקיימת בו היא "אני כמו ההורה שלי" – לא אצל כולם האמונה קיימת. אצל מי שכן, סביר להניח שהיא תתגלה רק בטיפול מדויק. רוב האנשים, שואפים להיות שונים מהוריהם ולכן ההכרה וההבנה שאמונה כזאת מנהלת אותם, עלולה להיות לא פשוטה.

איך בדיוק אמונות מנהלות אותנו?

ניקח כדוגמא שני בחורים שנושאים, מבלי לדעת, את האמונה המגבילה: איני ראוי לאהבה.
בחור א', מרגיש כל חייו את החוסר באהבה ועושה הכל כדי למצוא אותה. אופן ההתנהלות וההתנהגות שלו, מותאמים לחיפושיו אחר אהבה. הוא מחפש ומחפש ולבסוף מוצא את עצמו בזוגיות ולא סתם זוגיות- זו שחלם עבור עצמו כל חייו.
בחור ב' מרגיש גם הוא את חוסר האהבה כל חייו. אלא שבניגוד לבחור הקודם, בוחר לדשדש בחוסר שנמצא בחייו ולהצדיק אותו. כך קורה שלאורך חייו, גם כאשר מישהו אוהב אותו – הוא אינו מרגיש בכך. יותר מזה, אם הוא מרגיש אהוב, איכשהו זה נהרס לו. כך קורה שלמרות חיפושיו הרבים, הוא אינו מוצא זוגיות שמתאימה לו ואף מחליט לוותר על העניין.

איך ולמה כל אחד מהבחורים התנהל אחרת?

1) בתת המודע של כל אחד מהם קיימות אמונות נוספות, שגם להן יש השפעה.
2) הכל עניין של בחירה. אחד בחר לחפש את הטוב ולהאמין שמגיע לו יותר, בעוד השני בחר
להשלים עם גורלו.

טיפול מעמיק יוכל לסייע לשני הבחורים שלנו להיפטר מהאמונה המגבילה הזאת. לפני שתזדעקו על כך שבחור א' השיג את הזוגיות והאהבה עליהן חלם, אספר לכם שכאשר מנקים אמונה, רק השלילי נעלם. דבר נוסף שאשאיר לכם לחשוב עליו, הוא האופן בו אתם רוצים להשיג את החלומות שלכם, בקלות או תוך מאמצים רבים?

שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.