אויבים קולקטיבים

אנטיוכוס תואר כאחד השונאים הגדולים של היהודים וכאויבה הנורא. הגזרות שלו היוו תקדים בכך שלא רק אסרו על היהודים לקיים את המצוות שלהם, אלא אילצו אותם לעבור על איסורים מהתורה וכפו עליהם עבודת אלילים.

החלטתי לכתוב על האויבים שהיו לנו כעם לאורך השנים ואיך זה יכול להשפיע על האמונות שלנו. העם היהודי נלחם נגד אויבים רבים לאורך ההיסטוריה. לכל אחד מהאויבים, הייתה מטרה – להקטין או להשמיד את העם. בסופו של דבר, בדרך כזאת או אחרת, היהודים הצליחו לגבור על האויבים, לשרוד ואף לצמוח.

שמתם לב לדפוס שחוזר על עצמו?
קם אויב – היהודים סובלים – מתגברים (עם עזרה או בלי) – צומחים.

נתחיל בהבהרה: חלק מהאמונות המגבילות שאנחנו מסתובבים איתן, לא שייכות לנו. מאחר ואנחנו חלק ממשפחה, עם, מדינה יש אמונות ששייכות לקולקטיב ונמצאות אצל רובנו. ככל הנראה לא נהיה מודעים אליהן, אבל האמונות האלו מנהלות אותנו ומשפיעות על האופן בו אנו חיים.

אם בתת המודע שלנו קיימת אמונה קולקטיבית בסגנון של "אני צומח מכל קושי" או "כשאני מתגבר על אויבים, אני גדל" או אפילו "יש לי אויבים" – תת המודע שלנו ידאג למשוך אלינו אויבים וקשיים מסוגים שונים. אלו אמונות שמתכתבות היטב עם קורבנות ומסכנות. בחיים שלנו יהיה לנו קשה, נסבול, אולי אפילו נבכה ונתהה עד מתי ימשיכו להתנכל לנו? כשהאמת המרה היא – שאנחנו מביאים את זה על עצמנו מבלי שנדע.

עוד אמונות שיכולות להיות קשורות, נוגעות בעזרה "אני יכול להצליח רק כשעוזרים לי", "עלי להיעזר באחרים כדי להצליח בחיים". אין שום רע בקבלת עזרה מאחרים בדרך להצלחה, למעשה מלקולם גלדוויל מדבר בספרו 'מצוינים: ממה עשויה הצלחה' על כך, שאחד התנאים להיות אדם מצליח, הוא להיעזר באחרים. השאלה היא, מאיזה מקום מקבלים את העזרה הזאת? האם מדובר בדחיפה שעוזרת לאדם המרגיש ראוי, או בעזרה למי שחש עצמו כקורבן.

כשאנחנו מתנהלים עם אמונות מגבילות לפיהן אנחנו קורבנות, העזרה מתקבלת ברמת התלות והמסכנות. גם אם קיבלנו סיוע, לא נצליח להישאר בפסגה לאורך זמן, כיוון שהקורבנות והפחד מהאויב שתכף יערוב לנו, יממשו את עצמן. כתבתי לא פעם על כך שאנחנו בנויים מאנרגיה, האמונות שלנו והפחדים שלנו גם הם אנרגיה. מה שאנחנו משדרים, זה בדיוק מה שנקבל וכך נוצר מעגל בלתי נגמר של מסכנות, סבל, מלחמות.

אז מה עושים?
ראשית נסו לזהות האם קיימות בכם אמונות שאתם קורבנות או שיש לכם אויבים. בשלב הבא, שאלו את עצמכם – האם אני באמת זקוקה למלחמות כדי להתקדם בחיי? דמיינו את עצמכם משיגים את הדברים עליהם אתם חולמים, עם פחות מאמץ, עם יותר עוצמה פנימית.

רוצים לבדוק את האמונות שלכם לגבי אוייבים? מוזמנים לתרגול.

שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.